Naśladownictwo dorosłych to ulubione zabawy wszystkich dzieci. Chętnie zamieniają się w mamę lub tatę. Jeżeli chłopiec przygląda się majsterkowaniu taty lub ogląda bajki np. o Bobie Budowniczym lub tym podobnych historiach, będzie chciało bawić się w podobny sposób.

Dzieci z natury bardzo lubią budować i konstruować. Majsterkowanie przejawia się już w okresie niemowlęcym, gdy malec próbuje wtykać palce w różne otwory.  Podczas jego pierwszych zabaw, przystawia klocki jeden do drugiego, tworząc pociąg. W późniejszym wieku rozwojowym klocki zaczną być ustawiane pionowo, jeden na drugi. Po tych doświadczeniach przychodzi dopasowywanie kształtów, czyli łączenie puzzli. Dziecko majstruje, by włożyć klocka o pewnym kształcie do otworu odpowiadającemu temu kształtowi. Wszystko to przyczynia się do rozwijania w dziecku cech konstruktora i budowniczego, czy mechanika.

Wybieramy warsztat dla dzieci

Zabawkowe narzędzia dla najmłodszych powinny być jak najmniej skomplikowane. To, co dwuletni maluch uwielbia, to „wbijanie gwoździ”. Posłuży mu do tego mała zabawka drewniana z bolcami, w które uderza się młotkiem. Dziecko trzyletnie natomiast potrzebuje już o wiele bardziej skomplikowanego małego majsterkowicza. Powinna to być już skrzyneczka narzędzia dla dzieci z plastiku lub drewna. Podstawowymi zabawkowymi narzędziami dla najmłodszych są:

  • młotek
  • gwoździe
  • nakrętki
  • śrubki
  • piła
  • suwnica
  • obcęgi
  • klocki z otworami

Jeżeli pokój naszego dziecka jest w stanie pomieścić duży warsztat zabawka ze stolikiem i półkami z narzędziami będzie świetną alternatywą dla małego majsterkowicza. Stworzymy w ten sposób przedszkolakowi duże pole do popisu. Z pewnością ucieszy się, gdy do zabawy dołączy tata. Wówczas zestaw narzędzi dla dzieci okaże się dla malca jeszcze atrakcyjniejszy.

Jaki zestaw majsterkowicza zadowoli czterolatka?

Oprócz całych stolików narzędziowych i walizek podręcznych z małym majsterkowiczem chłopiec lubi nosić swoje zabawkowe narzędzia przytroczone do pasa, tak jak to mają prawdziwi majstrzy. Wówczas chętnie dziecko do Ciebie przyjdzie z propozycją, by Ci coś „naprawić”. Za pomocą zestawu narzędzi dla dzieci przytroczonego do pasa będzie mógł pracować w każdym pomieszczeniu.

Gdyby Twój syn chciałby jednak naprawdę coś rozkręcać i skręcać, możesz pokusić się na zakup warsztatowej zabawki w postaci np. silnika samochodowego, którego można rozbierać na części, a potem składać. Ta ciekawa zabawka z narzędziami dla dzieci wprowadzi malca w świat mechanika.

Starsze dziecko potrzebuje skomplikowanych narzędzi do majsterkowania

Dla chłopca w wieku sześciu lat postaraj się o zabawkę warsztatową z dużą ilością elementów. Dzięki temu jego zmysł konstrukcyjny będzie się pogłębiał.  Gdy do zestawu narzędzi dla dzieci dołączony jest np. kask, przedszkolak chętnie będzie się bawił i tworzył w swoim warsztatowym kąciku. Dodatkowe półki w zabawkowym warsztacie, na których można kłaść narzędzia podczas majsterkowania, uczynią zabawę bardziej poważną.

Chłopcy lubią czuć się poważnymi małymi majsterkowiczami. Dorosła mina podczas zabawy nadaje jej ważnego charakteru. Każdy warsztat zabawka potrafi wpłynąć na malca rozwijająco. Wykorzystaj to i daj swemu małemu synowi duże pole do manewru z zestawem narzędzi dla dzieci.