Jedną z ulubionych czynności dzieci od najmłodszych lat jest majsterkowanie, konstruowanie, budowanie nowych budowli.
Dzieci od najmłodszych lat uczą się naśladować zachowanie rodziców. Dziewczynki wchodzą w role żeńskie, a chłopcy – męskie. Młody chłopiec obserwuje tatę podczas remontów w domu i nabiera ochoty naśladowania taty majsterkowicza.
Pasja majsterkowania
Ciekawość naszego dziecka objawia się już w najmłodszych latach. Dziecko szpera po zakamarkach, przygląda się otworom, wkłada paluszki do zabawek. Gdy potrafi się już bawić klockami, buduje z nich proste konstrukcje, które z czasem stają się bardziej złożone. Po doświadczeniach z klockami przychodzi etap układania puzzli. Dopasowywanie wzorów, kolorów, kształtów pochłania nasze dziecko. Nabywanie kolejnych zdolności prowadzi do następnych etapów bardziej zaawansowanej zabawy. I tutaj pojawia się przygoda z majsterkowaniem, szczególnie wśród chłopców. Nasze dziecko staje się małym budowniczym i konstruktorem.
Warsztat dla naszego dziecka
Wybierając warsztat dla naszego dziecka, musimy pamiętać o tym, aby nie był on zbyt skomplikowany. Jeżeli nasz dwulatek chciałby już wbijać gwoździe, warto podsunąć mu drewnianą zabawkę z bolcami. Starsze dzieci, od trzeciego roku życia potrafią już bawić się bardziej skomplikowanymi narzędziami. Takiemu maluchowi można sprawić prezent w postaci małej skrzynki z narzędziami. Najlepiej jak wykonane są z drewna lub z plastiku. W takiej skrzyneczce powinny być:
- Gwoździe
- Nakrętki i śrubki
- Młotek lub młotki (mniejszy i większy)
- Obcęgi
- Piła
- Klocki z gotowymi otworami
- Śrubokręt lub kilka różnych śrubokrętów
- Klucz francuski
- Suwnica
To standardowy przykładowy zestaw dziecięcych narzędzi do majsterkowania. Im dziecko starsze, tym więcej narzędzi może zawierać skrzyneczka z narzędziami. Jeżeli nasze dziecko lubi majsterkować, powinniśmy pomóc w rozwijaniu tej praktycznej pasji. Na pewno przyda się mu w życiu.
Najnowsze komentarze