Majsterkowanie to świetna forma zabawy, szczególnie wśród chłopców. Z biegiem lat po narzędzia majsterkowicza sięgają również dziewczynki.
Dorastające dzieci lubią sięgać po zabawki, które:
- rozwijają ich wyobraźnię i logiczne myślenie,
- uczą zaradności i rozwiązywania problemów.
Z czasem zauważamy, że klocki konstrukcyjne i edukacyjne nie wystarczają już dziecku. Pragnie czegoś nowego, co wymaga większego zaangażowania. Sprawienie dziecku niespodzianki w postaci warsztatu majsterkowicza może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Warsztat majsterkowicza w pokoju dziecka
Dziecko odkrywające w sobie pasję majsterkowania chętnie bawi się narzędziami i próbuje przy ich pomocy coś naprawić, chwaląc się nam jak dobrze radzi sobie z problemem. Mimo że narzędzia w skrzyneczce nie są prawdziwe, jako rodzice musimy dać odczuć dziecku, że jesteśmy dumni z jego postępów w majsterkowaniu.
Niekiedy zdarza się, że i dziewczynki chcą bawić się narzędziami, pragną majsterkować przy pomocy piłki, śrubokręta lub młotka. Czasem wynika to z obserwacji Taty lub starszego brata, z którym siostra lubi się wspólnie bawić. Nie możemy absolutnie zabraniać córkom zabawy narzędziami do majsterkowania. W dobie równouprawnienia kobiet i mężczyzn jest to zupełnie normalne, że dziewczynki odczuwają ochotę na zabawę w majsterkowicza.
Warsztat majsterkowicza rozwija nasze dziecko
Im młodsze dzieci, tym narzędzia do majsterkowania prostsze i mnie skomplikowane. Ważne jest, aby w odpowiednim czasie podać dziecku skrzyneczkę z narzędziami. Należy obserwować zachowanie naszych pociech. Dziecko zawsze pragnie nowości i lubi element zaskoczenia. Po etapie klocków konstrukcyjnych, kiedy dziecko nacieszy się nimi i zaczyna się nudzić, można podarować mu skrzyneczkę z narzędziami. Stopniowe odkrywanie przez dziecko w sobie umiejętności majsterkowania jest wartościowe i może okazać się pożyteczne w dorosłym życiu.
Najnowsze komentarze